lokmacı

İstanbul’da Lokma Döktürmek

Osmanlıdan günümüze hayır tatlısı olarak bilinen lokma döktürme İstanbul ilinde oldukça tercih edilir. Lokma tatlısı uygun maliyeti, yapım ve dağıtım kolaylığı ile en çok tercih edilen tatlılardandır. Geleneksel olarak da hayır için lokma dağıtılması kültürümüze yerleşmiş ve halen devam etmektedir.

Lokma Nasıl Yapılır?

Sıcacık ve çıtır çıtır yemeye doyum olmayan lokma tatlısı nasıl yapılır diye merak edenler için kısaca açıklayalım. Lokma, her evde bulunan malzemelerle yapılabilen oldukça mütevazı bir tatlıdır. Un, su, şeker, maya, tuz gibi malzemelerden yoğurulan hamur mayalandıktan sonra lokma yapılabilir. Hamur önceden hazırlanarak hazır hale gelince seyyar lokma aracında yapım aşamasına geçilir. Araç içinde lokma yapım aşamaları için gerekli olan tüm donanım mevcuttur. Özel makineler sayesinde lokmalar el değmeden yapılır. Böylesi hem çok seri hem de hijyenik olmaktadır. Lokma hamuru özel makinesi ile kızgın yağ dolu kazanlara sıkılır. Burada kızar lokmalar çıkarılarak önceden hazırlanan şerbete atılır. Sıcak lokma soğuk şerbet ile buluşunca çıtır çıtır bir kıvam kazanır. Kazanlardan çıkan lokmalar sıcakken ikram edilir.

Lojmanların dağıtımı kolay olsun diye tek kişilik porsiyonlar hazırlanır. Plastik tabak ve çatallarla hazırlanan bu porsiyonlar yendikten sonra çöpe atılabilir.

Lokma Fiyatları

Lokma döktürmek ve dağıtmak yukarıda anlattığımız şekilde yapılmaktadır. Tüm işlemler 300 kişilik lokma dökme kapasitesine sahip olan seyyar lokma arabası içinde yapılır ve  dağıtımı da yine çalışanlarımız tarafından gerçekleştirilir. Tüm bu hizmetler, lokma maliyeti, araç ve ulaşım gibi kalemler dahil olmak üzere lokma fiyatı verilmektedir. Böylece lokma dağıtmak sizin için oldukça kolay ve zahmetsiz olacaktır. Mütevazı bir tatlı olan lokmanın fiyatı da oldukça makul olacaktır.

Lokma tatlısı cadde, sokak, meydanlarda hayır için dağıtıldığı gibi özel günler için evinizin önünde de lokma dağıtılabilir. Seyyar lokma arabası kiralama sayesinde dilediğiniz sayıda kişi için lokma döktürebilirsiniz. Lokma arabası İstanbul’un tüm ilçe ve semtlerine gelerek orada hizmet verecektir. Arzunuza göre bu hayrı kimin yaptığı da bilinmeyecektir. Böylece siz de pek çok kişinin Hayır duasını alabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir