Lokma Dağıtmak

Osmanlı zamanından beri süregelen lokma döktürme geleneği, halen kültürümüzün bir parçasıdır. Hayır tatlısı olarak tanınan lokma, herkes tarafından sevilen, her bütçeye uygun ve nispeten zahmetsiz bir tatlı olduğu için hayır yapmak isteyenler tarafından çokça tercih edilir. Eskiden kurulan kazanlarla hanımların döktüğü lokmalar artık çok daha profesyonel yöntemlerle yapılıyor.

Lokma Arabaları

Lokma tatlısı özenle hazırlanan hamurun kızgın yağda kızartılarak daha sonra şerbete atılması ile yapılır. Tatlının özelliği sıcak sıcak yapılıp, ikram edilmesidir. İşte bu enfes lezzeti anında sevenlerle buluşturmak adına lokma arabaları hizmet vermektedir.

Lokma arabasının içinde bulunan tüm donanım ve dizayn sayesinde lokmalar araç içinde yapılarak sıcak sıcak anında ikram edilir. Araç içinde her aşama için ayrı profesyonel çalışanlar bulunur. Tamamen steril olarak hazırlanan ortamda çıkan tazecik lokmalar hemen araçtan halka dağıtılır. Böylece hayır yapılırken son derece titiz ve özenli bir şekilde ikramlar gerçekleşir.

Lokma arabası hayır sahibinin istediği her yere kurulabilir olması sayesinde oldukça pratiktir. Araçlar hayır lokması dağıtıldığı anlaşılsın diye özel olarak tasarlanır. Böylece hayır lokmasını bilen vatandaş da kısmetini almaya gelir.

Özel Günlerde Lokma Dağıtmak

Geleneklerimizden biri de özel günlerde insanlara ikramlarda bulunmaktır. Nasıl ki cenazenin ardından helva kavrulursa, yedisi kırkı gibi günlerde ya da arzu edilen herhangi bir günde de yemekler verilir, tatlılar dağıtılır. Böylece insanlar rahmetliye hayır duası etmeye devam ederler. İşte bu özel günlerin vazgeçilmezinden biri de lokma tatlısıdır.

Evlere, bahçeye, sokak aralarına kolaylıkla kurulabilen lokma aracı sayesinde arzu edilen her yerde sıcak sıcak hayır lokması dağıtımı yapılır. Çoğu kişi özel günlerde eşi, dostu, akrabası için evinin önünde lokma dağıttırmaktadır. Ancak arzu edenler için şehrin en işlek yerlerine kurulan lokma arabaları ile dağıtım yapılarak daha çok kişiye de ulaşılabilir. 300 kişilik lokma dağıtabilen araçlar sayesinde pek çok kişiye ikramda bulunulabilecektir.

Bazen İstanbul’da gezerek meydanlarda, park, bahçelerde, sokaklarda lokma dağıtıldığına şahit olursanız tatlınızı alarak, hayır duası etmeden geçmeyin. Geçmeyin ki bu gelenek devam ederek yeni nesillerde de yer etsin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir