Seyyar Lokmacı

Bir Osmanlı geleneği olan lokma, halen seyyar lokmacı arabaları ile devam ettirilmektedir. Özellikle İstanbul Eminönü’nde daha geleneksel bir şekilde devam ettirilen lokma tatlısı, ülkemizde her yerde hayır tatlısı olarak bilinir ve oldukça sevilir. Özellikle hayır için dağıtıldığı için sık sık dağıtılır ve kendisini unutturmaz.

Lokma Dağıtmak

Hayır tatlısı lokma geleneklerimize göre sık sık hayır için dağıtılır. Özel günlerde, düğün, bayram, cenaze gibi merasimlerde ağızlar lokma tatlısı ile tatlanır. Hiçbir sebep olmasa dahi hayır yapmak isteyenler için en makul seçenek lokma tatlısıdır.

Seyyar lokma arabaları ile dağıtımı yapıldığı için oldukça portatiftir. Araçlar ile müşterilerin istediği her yere gelinerek sıcak sıcak lokma dağıtımı yapılmaktadır. Seyyar lokma dağıtımı için araç içinde gerekli olan tüm donanım mevcuttur. Alanında uzun yıllar deneyime sahip olan usta lokmacıların ellerinden çıkan lokmalar sıcak ve çıtır çıtır servis edilir. Ustalarımız sayesinde ayı anda çok sayıda lokma seri olarak çıkarılmaktadır. Böylece kısa sürede daha fazla kişiye ikramda bulunulabilir.

Lokma Dağıtım Merkezleri

Osmanlı döneminde lokma dağıtımı sokaklara kurulan kazanlar ile yapılırdı. Kazanların başına geçen kadın ya da erkekler tarafından lokmalar yapılır ve dağıtılırdı. Bu gelenek şimdilerde modernize olarak devam ettirilse de halen sokaklar lokma dağıtmak için en uygun yerlerdir. Çünkü lokma sadece belirli kişilere değil, herkesin duasını almak için herkese dağıtılan bir tatlıdır. Bu yüzden de kimse ayırt edilmeden lokma araçları ile dağıtım yapılmaktadır.

İstanbul seyyar lokmacı arabalarımızı kiralayarak, tek araba ile 300 kişilik ikram yapmanız mümkündür. daha fazla ikram için daha fazla araç kiralayabilirsiniz. Lokma dağıtmak için özel bir sebebiniz varsa istediğiniz mekana gelinebileceği gibi, hayır için yapıyorsanız da sizin uygun gördüğünüz sokak, meydan, park ya da bahçe gibi yerlerde dağıtım yapılması mümkündür.

Araçlarımızın özel tasarımı sayesinde oradan geçen tüm vatandaşlar lokma dağıtıldığını görerek, bu hayra vesile olacaktır. lokmasını alan herkes hayır duasını edecektir. Böylece zahmete girmeden, cüzi bir maliyetle hayır yapabilir ve pek çok kişiden dua alabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir